56. Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna

09 sierpnia 2024

W poniedziałek 29 lipca w godz. 16 -19 w Rijadzie (Arabia Saudyjska) odbyło się uroczyste zamknięcie 56. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej.W 56. IChO udział wzięło: 327 uczniów, reprezentujących 82 kraje oraz 8 zawodników indywidualnych (pochodzących z Białorusi i Rosji) w wieku 16 – 19 lat, ok. 300 ich mentorów oraz ponad 300 wolontariuszy i pracowników przygotowujących […]

W 56. IChO udział wzięło: 327 uczniów, reprezentujących 82 kraje oraz 8 zawodników indywidualnych (pochodzących z Białorusi i Rosji) w wieku 16 – 19 lat, ok. 300 ich mentorów oraz ponad 300 wolontariuszy i pracowników przygotowujących i nadzorujących prawidłowy przebieg zawodów.
Wszyscy czterej zawodnicy z Polski zdobyli medale:

1. Michał Lipiec, uczeń czwartej klasy V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, którego
    nauczycielem jest dr Wojciech Przybylski – medal złoty,
  2. Piotr Olbryś, uczeń czwartej klasy XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, przygotowywany przez mgr Jakuba Narodowca i mgr inż. Agnieszkę Kuś – medal złoty,
  3. Mikołaj Warda, uczeń czwartej klasy XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, przygotowywany przez mgr Jakuba Narodowca i mgr inż. Agnieszkę Kuś – medal srebrny,
  4. Witold Kępiński, uczeń czwartej klasy II LO im. Mieszka I w Szczecinie, przygotowywany przez mgr Teresę Kołogrecką Bajek, honorowego profesora Oświaty – medal srebrny.

Zawodnikom towarzyszyli profesorowie Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Aleksandra Misicka – Kęsik oraz prof. dr hab. Marek Orlik (zastępczyni i przewodniczący Olimpiady Chemicznej).

W tym roku w uroczystości zamknięcia 56.IChO nie uczestniczył Michał Lipiec, który 28.lipca (po rozwiązaniu zadań teoretycznych) musiał wrócić do Polski. Michał, który przed wyjazdem na 56. IChO zdobył medal brązowy na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, w nowym roku szkolnym będzie studiował w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Otrzymał też oferty studiów i stypendiów z Harvard University, University of Cambridge i California Institute of Technology (Caltech), ale ostatecznie zdecydował się na MIT.

Pozostali trzej medaliści podejmą naukę na studiach indywidualnych Uniwersytetu Warszawskiego MISMaP, a Piotr Olbryś chce je połączyć ze studiami na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim.

Zdjęcie naszych reprezentantów przed uroczystością rozpoczęcia 56.IChO od lewej stoją: prof. dr hab.
Marek Orlik, Michał Lipiec, Witold Kępiński, Mikołaj Warda, Piotr Olbryś oraz prof. dr hab. Aleksandra
Misicka – Kęsik.